doro
12 بهمن 1401 - 00:16

بیرجند بعنوان شهر بحرانی در تصادفات درون شهری کشورشناخته شد

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان جنوبی از رشد 200 درصد فوتی ناشی از تصادفات خبر داد و گفت: شهرستان بیرجند به عنوان یک شهر بحرانی در حوزه تصادفات درون شهری کشور مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، سرهنگ علیرضا عباسی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان جنوبی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: متاسفانه تصادفات درون شهری بیرجند به صورت چشمگیر و نگران کننده ای افزایش پیدا کرده و برابر اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا، این شهر جزء شهرهای بحرانی کشور در حوزه تصادفات درون شهری محسوب می شود.

وی افزود: از ابتدای امسال تصادفات فوتی شهر بیرجند در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۰۰ درصد افزایش داشته است به طوری که سال گذشته تعداد ۷ نفر از شهروندان جان خود را از دست داده اند و امسال این تعداد به ۲۱ نفر رسیده است که ۵۷ درصد از فوت شدگان عابران پیاده می باشند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان خراسان جنوبی با اشاره به وقوع هزار و ۵۸۳ فقره تصادف درون شهری در بیرجند؛ تصریح کرد: تعداد زیادی از تصادفات خسارتی بوده که به دلیل عدم نیاز به ترسیم کروکی در آمار قید نشده است و این آمار نیز نگران کننده می باشد.

سرهنگ عباسی یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون پلیس با ۱۴۷ هزار و ۷۲۰ تخلف رانندگی در شهر بیرجند برخورد کرده است که ۱۳ هزار و ۵۷۶ مورد آن تخلفات حادثه ساز بوده و در این مدت ۱۷۳ خودرو و ۲۴۰ دستگاه موتورسیکلت متخلف نیز توقیف شده است ولی قطعا پلیس به تنهایی و با ابزار جریمه نخواهد توانست تصادفات را کنترل کند.

 وی خاطرنشان کرد: سال گذشته پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان جنوبی هشدار داده بود که چنانچه مصوبات شورای ترافیک اجرایی نشود و هوشمند سازی کنترل تخلفات در مرکز استان اصورت نگیرد، شاهد افزایش تصادفات خواهیم بود که امسال متاسفانه این اتفاق به وقوع پیوسته است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان خراسان جنوبی با بیان این که بارها عنوان شده است، پلیس با ابزار جریمه به تنهایی نمی تواند جلوی تصادفات را بگیرد و 33 دستگاه مسئول در ترافیک باید به وظایف قانونی خود عمل کنند؛ خاطرنشان کرد: شهر بیرجند جزء معدود مراکز استان در کشور است که سیستم های هوشمند کنترل تخلفات ندارد.

سرهنگ عباسی گفت: نبود پل های هوایی عابر پیاده مکانیزه، عدم پیاده رو سازی در برخی از معابر، روشنایی کم و ناایمن بودن برخی گذرگاه های عابر پیاده از علل اصلی تصادفات عابران پیاده در شهر بیرجند است  و متاسفانه رانندگان حتی در گذرگاه ها حق تقدم عابران پیاده را رعایت نمی کنند.

وی از همه مردم و دستگاه های مسئول خراسان جنوبی خواست ضمن توجه بیشتر به ترافیک شهر بیرجند و ارتقاء فرهنگ ترافیک با ایجاد همدلی در خصوص کاهش تخلفات و تصادفات رانندگی تلاش نمایند چرا که عنوان شهر بحرانی در حوزه تصادفات، زیبنده شهر فرهیخته بیرجند در کشور نمی باشد.

پایان پیام/۶۹۰۱۴

منبع: فارس
شناسه خبر: 1011522