doro
11 بهمن 1401 - 14:57

تاکید رئیس دومای روسیه بر تقویت روابط پارلمانی و انرژی با ترکمنستان

رئیس دومای روسیه در سخنان خود در پارلمان ترکمنستان، بر توسعه روابط پارلمانی و همکاری در حوزه انرژی تاکید کرد.

 به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، «ویاچسلاو ولودین» رئیس دومای دولتی با «گلشاد ممدوا» رئیس مجلس ترکمنستان دیدار و در مورد همکاری‌های بین پارلمانی بین دو کشور گفت‌وگو کرد.

ولودین در این دیدار گفت: پس از یک وقفه طولانی، ورود به قالب‌های جدید همکاری که تا حد امکان برای حل مشکلات پیش روی کشورهای ما موثر باشد، مهم است.

رئیس دومای دولتی روسیه تاکید کرد: در چارچوب همکاری‌های  پارلمانی، توسعه تعامل از طریق کمیته‌های مربوطه مهم است.

ممدوا در این گفت‌وگو اظهار داشت: دیدار شما بر ماهیت ویژه روابط پارلمانی ما تاکید دارد.  ترکمنستان و فدراسیون روسیه شرکای استراتژیک هستند.

رئیس پارلمان ترکمنستان از نمایندگان دومای دولتی به عشق آباد برای انتخابات پارلمانی آتی این کشور به عنوان ناظر دعوت کرد.

پیش از این گزارش شده بود که کمیسیون مرکزی انتخابات و رفراندوم ترکمنستان، انتخابات پارلمانی در26 مارس 2023  برگزار خواهد کرد.

سپس رئیس دومای روسیه در جمع نمایندگان مجلس ترکمنستان سخنرانی کرد.

وی در سخنان خود توسعه تعامل و همکاری بین پارلمان‌ها در سطح کمیته‌های مربوطه را ضروری دانست و تاکید کرد: امروز روابط بین روسیه و ترکمنستان ماهیت راهبردی دارد و بر اصول برابری، حسن همجواری و احترام استوار است. توسعه همکاری‌های دوجانبه سودمند با ترکمنستان یکی از اولویت‌های ما است.

رئیس دومای دولتی روسیه یادآور شد که سال گذشته سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک و بیستمین سالگرد معاهده دوستی و همکاری بین فدراسیون روسیه و ترکمنستان بود. در این مدت راه طولانی طی شده است و هر دو کشور تجربه قابل توجهی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، بشردوستانه و سایر زمینه‌ها به دست آورده‌اند .

به گفته رئیس دومای دولتی روسیه، اول از همه، توسعه روابط بین پارلمانی ضروری است - چنین وظیفه‌ای در بیانیه تعمیق مشارکت استراتژیک تعیین شده است که روسای جمهور روسیه و ترکمنستان در ژوئن 2022 امضا کردند.

ولودین تاکید کرد: دیدار با «قربانقلی بردی محمداف» که در نوامبر سال گذشته برگزار شد، انگیزه‌ای برای توسعه روابط بین پارلمانی دو کشور ایجاد کرد. ما انتظار داریم که اهداف مشترکی داشته باشیم، بهبود رفاه و کیفیت سطح زندگی مردم، تقویت درک متقابل بین روسیه و ترکمنستان از اهداف مشترک ما است.

وی مبنای این اهداف مشترک را حدود 200 سند بین دولتی، خواند و تصریح کرد: امروز روسیه یکی از 5 شریک تجاری کلیدی ترکمنستان است.

رئیس دومای دولتی روسیه افزود: اجرای توافقات صورت گرفته بین روسای جمهور و دولت‌های کشورهای ما باعث افزایش تجارت متقابل خواهد شد. اول از همه، ما در مورد حوزه کلیدی همکاری دوجانبه صنعت نفت و گاز تبادل نظر کردیم.

به گفته ولودین، لازم است همکاری در بخش انرژی، از جمله در توسعه ذخایر جدید تعمیق شود. افزایش بهره وری پروژه‌های مشترک در زمینه انرژی، زیرساخت‌های حمل و نقل، صنعت و کشاورزی نیز مهم است.

به گفته رئیس دومای دولتی روسیه، همکاری‌های بین منطقه‌ای نقش مهمی ایفا می‌کند.همکاری با سن پترزبورگ، تاتارستان، منطقه آستاراخان با موفقیت با ترکمنستان همکاری می‌کنند. ما قصد داریم این همکاری را گسترش دهیم.

رئیس دومای دولتی روسیه معتقد است که لازم است تعامل در سطح کمیته‌های مربوطه توسعه یابد. یکی دیگر از اولویت‌های دستور کار دوجانبه، تقویت روابط در آموزش و فرهنگ است. ما از نگرش دقیق ترکمنستان به زبان روسی قدردانی می‌کنیم.

ولودین گفت: در 71 مدرسه ترکمنستان کلاس‌های روسی وجود دارد که در آن تدریس به زبان روسی انجام می‌شود. نمونه بارز همکاری موفق در زمینه فرهنگی و بشردوستانه مدرسه متوسطه روسی-ترکمن است که به نام «پوشکین» نامگذاری شده است.

علاوه بر این، پروژه تأسیس دانشگاه روسی-ترکمن نیز مهم است. محبوبیت آموزش روسی در بین شهروندان کشور شما در حال افزایش است. امروزه حدود 30 هزار دانشجو از ترکمنستان در روسیه تحصیل می‌کنند.

رئیس دومای ایالتی روسیه افزود: این خود گویای همه چیز است. روسیه و ترکمنستان به مواضع مشابهی در مورد موضوعات در دستور کار بین المللی پایبند هستند.

ولودین با اشاره به ضرورت همکاری پارلمانی در سطح کشورهای حاشیه خزر تصریح کرد: با توجه به اهمیت ژئوپلیتیکی و اقتصادی بالای دریای خزر، همکاری در چارچوب پارلمانی بین 5 کشور حاشیه خزر روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، ایران امروز نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند.

وی معتقد است: اجرای عملی توافقات سران 5 کشور با تشکیل بعد پارلمانی تسهیل خواهد شد. انتظار داریم این کنفرانس با حضور روسای مجالس کشورهای حاشیه دریای خزر به نوبه خود در هر یک از کشورها برگزار شود.

رئیس دومای دولتی روسیه تاکید کرد: در زمینه همکاری‌های خزر نیز لازم است تعامل بین کمیته‌های مربوطه دومای دولتی و مجلس ترکمنستان توسعه یابد. موضوع تعامل بین کشورهای حاشیه خزر بسیار مهم است.

وی تاکید کرد که طیف وسیعی از قوانین باید با در نظر گرفتن منافع هر ایالت تدوین شود. سنت های صد ساله صلح طلبی، خیرخواهی، احترام به منافع دیگران در سیاست خارجی ترکمنستان که دارای وضعیت بی طرفی دائمی است، تداوم یافته است. 

وی ادامه داد: وظیفه ما، همکاران، این است که فرصت‌های جدیدی برای نزدیک شدن بین کشورهایمان از طریق گفت‌وگوی بین پارلمانی پیدا کنیم. لازم است، شرایط را فراهم کنیم تا روابط بین روسیه و ترکمنستان توسعه پیدا کنند، رفاه رشد کند و کیفیت زندگی شهروندان ما بهبود یابد.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1010120