doro
11 بهمن 1401 - 17:02

تبادل تجاری بین بوشهر و کشورهای حوزه خلیج فارس تسهیل می‌شود

بوشهر- مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: با فعالیت خط جدید کشتیرانی، تبادل تجاری بین بوشهر و کشورهای حوزه خلیج فارس تسهیل می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد شکیبی نسب ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با امضا یک تفاهم همکاری زمینه فعالیت خط جدید کشتیرانی بوشهر - کشورهای حوزه خلیج فارس با تمرکز ویژه بر کشور امارات راه اندازی شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: در ۱۰ ماهه امسال بخش کانتینری در بندر بوشهر با رشد نزدیک به ۴۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۵۰ هزار و ۴۳۴ تی. ایی.یو کانتینر رسیده که این مهم نویدبخش رشد ترافیک در این بندر است.

وی افزود: پیش بینی شده با خط کشتیرانی جدید راه اندازی شده ترغیب و تسهیل فعالیت صادرکنندگان و واردکنندگان به استفاده از بستر بندر بوشهر بخوبی محقق شود چراکه هم اکنون بخش قابل توجهی از صادرات آبزیان استان بوشهر از بنادر همجوار انجام می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ادامه داد: پیش بینی شده این خط جدید و بین المللی با ارائه تسهیلات مناسب به صاحبان کالا و صادرکنندگان به توجیه پذیری هزینه تمام شده صادرات از مبدا بوشهر در مقایسه با سایر بنادر و همچنین رونق بازاریابی در بندر بوشهر و بهبود حجم واردات و صادرات در این بندر کمک مؤثری کند.

وی بیان کرد: مدت اجرا قرارداد منعقد شده ۶ ماه است که با توافق طرفین قابلیت تمدید دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ادامه داد: تخفیف انبارداری کانتینرهای خالی، تخفیف هزینه جابجایی ترمینالی کانتینر جهت بارگیری به منظور صادرات و تخفیف ارائه خدمات مانیتورینگ کانتینرهای یخچالی صادراتی و وارداتی به میزان ۵۰ درصد به صاحبان کالا از جمله مزیت‌های خط جدید کشتیرانی بندر بوشهر - کشورهای حوزه خلیج فارس است.

شکیبی نسب ادامه داد: تخفیف انبارداری کانتینرهای پر صادراتی تا سقف ۳۰ روز به میزان ۱۰۰ درصد کانتینرهای صادراتی به منظور بارگیری بر روی شناور از دیگر مزیت‌های گنجانده شده در تفاهم نامه منعقد شده برای فعالیت خط جدید کشتیرانی بوشهر- کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می‌رود.

تسهیل در صادرات آبزیان

وی اظهار کرد: عدم دریافت دیماند و اضافه کاری گروه‌های عملیاتی و ستادی در روزهای تعطیل و تعدیل و جبران هزینه‌های خط کشتیرانی بر اساس دفترچه تعرفه سازمان بنادر مزیت دیگر خط جدید کشتیرانی در بندر بوشهر است.

شکیبی نسب ادامه داد: بر اساس تفاهم نامه شرکت کشتیرانی موظف است برای هر باکس کانتینر صادراتی جدید از مبدا بوشهر نسبت به هزینه در کرایه حمل به صاحب کالا تخفیف ویژه دهد که در این صورت اپراتور نیز به میزان ۲۰ دلار به صاحبان کالا تخفیف خواهد داد.

وی تاکید کرد: همچنین بر اساس تفاهم نامه شرکت کشتیرانی باید به صورت منظم ۲ سرویس کانتینری در ماه (هر دو هفته یک سرویس) به بندر بوشهر اختصاص دهد.

شکیبی نسب افزود: در این زمینه پیش بینی شده با برگزاری نشست‌های کارشناسی نسبت به رصد بازارهای صادراتی و شناسایی فرصت‌ها اقدام شود که بدون تردید این مهم گامی بلند برای ایجاد رونق روزافزون در بندر بوشهر است.

وی یادآور شد: در خط کشتیرانی بوشهر - کشورهای حوزه خلیج فارس برای تسهیل در صادرات آبزیان نیز شمار قابل توجهی کانتینر یخچالی ۴۰ فوت با نرخ توافقی و رقابتی به صورت اجاره بلندمدت پیش بینی شده که این مهم گامی در جهت رونق صادرات محصولات شیلاتی استان به شمار می‌رود.

شکیبی نسب ادامه داد: راه اندازی خط بوشهر-جبل علی نیز در دستور کار اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر قرار دارد که اکنون فراهم سازی مقدمات آن در حال انجام است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1010571