doro
10 بهمن 1401 - 18:22

شولتز: موضوع ارسال هواپیماهای جنگنده به اوکراین حتی مطرح هم نیست

صدراعظم آلمان در مصاحبه با روزنامه «تاگس اشپیگل» تأکید کرد: موضوع ارسال هواپیماهای جنگنده به اوکراین حتی مطرح هم نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورو نیوز، «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان در سخنانی تأکید کرد که کشورش به اوکراین جنگنده‌ نمی‌ فرستد.

صدراعظم آلمان در مصاحبه با روزنامه «تاگس اشپیگل» (Tagesspiegel) در خصوص درخواست کی‌ یف برای دریافت هواپیماهای جنگنده اعلام کرد: موضوع هواپیماهای جنگنده به اوکراین حتی مطرح هم نیست.

«اولاف شولتز» در این ارتباط گفت: به محض اینکه تصمیمی (در مورد تانک ها) گرفته می شود، بحث جدیدی در آلمان شروع می شود. در مورد چیز دیگری که جدی نیست و اعتماد شهروندان را به تصمیمات دولت تضعیف می کند.

در ادامه کمک‌ های تسلیحاتی آمریکا و کشورهای اروپایی به ارتش اوکراین، دو هفته پیش ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد ۱۴ تانک «چلنجر ۲» را به ارتش اوکراین تحویل می‌دهد. به گفته الکس چاک، معاون وزیر دفاع انگلیس این تانک‌ها اواخر ماه مارس تحویل ارتش اوکراین داده خواهد شد.

افزون بر آمریکا، انگلیس هم وعده داده ۱۴ دستگاه تانک «چلنجر ۲» به کی‌یف می‌فرستد. آلمان هم با ارسال ۱۴ دستگاه تانک لئوپارد ۲ موافقت کرده و لهستان و سایر کشورهای اروپایی هم قرار است لئوپاردهای خود را به اوکراین بفرستند. لازم به ذکر است که ارتش روسیه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) «عملیات نظامی ویژه» خود را در شرق اوکراین آغاز کرد؛ مقامات ارشد دولت روسیه می گویند این عملیات در پاسخ به درخواست سران دونتسک و لوهانسک برای حفاظت از آنها در برابر نیروهای اوکراینی آغاز شده است.

پس از این رویداد، اوکراین اعلام کرد که خواستار ارسال جنگنده از سوی کشورهای غربی به این کشور را مطرح کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1008347