doro
04 دی 1401 - 12:34

تبعات جدایی روسیه از یوفا و پیوستن به AFC/ لطفا به باتلاق نروید!

اتحادیه فوتبال روسیه دو روز دیگر بحث مفصلی درباره پیوستن این اتحادیه به فوتبال آسیا و عضویت در AFC خواهد داشت اما بعضی از کارشناسان نسبت به این اتفاق هشدار داده‌اند.

خبرگزاری مهر - گروه ورزش: بحث انتقال فوتبال روسیه از اروپا به آسیا این روزها به یکی از سوژه‌های اصلی رسانه‌های روس تبدیل شده است. بعد از برگزاری جلسه کمیته اجرایی اتحادیه فوتبال روسیه در هفته گذشته که در این خصوص بحث و بررسی صورت گرفت، «الکساندر دیوکوف» رئیس این اتحادیه اعلام کرد یک نشست دیگر در روز سه شنبه (دو روز دیگر) برگزار خواهد شد تا نتیجه مذاکرات و بررسی‌ها به صورت رسمی مشخص بشود.

تمام تیم‌های فوتبال روسیه از اسفندماه سال گذشته و بعد از حمله نظامی این کشور به اوکراین، از سوی فیفا و یوفا از حضور در مسابقات بین المللی محروم شدند و تیم ملی روسیه هم از مرحله پلی آف انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر کنار گذاشته شد.

چرا روس‌ها برای جدایی از اتحادیه اروپا عجله دارند؟

این محرومیت باعث شد تا روس‌ها به فکر انتقال فوتبال خود به قاره آسیا بیافتند اما با جدی شدن این بحث، حالا صدای مخالفان و موافقان در روسیه نسبت به اجرای این طرح بالا رفته است.

عجله روس‌ها بابت تصمیم گیری و انتقال فوتبال خود به آسیا به این دلیل است که در صورت عدم ارائه درخواست خروج از اتحادیه فوتبال اروپا در زمان مقرر، این اتفاق ممکن است در جولای ۲۰۲۴ (بیش از یک سال دیگر) به طول بیانجامد.

اگر روسیه تصمیم خود را برای جدایی از اروپا و انتقال به کنفدراسیون فوتبال آسیا بگیرد، این درخواست را به یوفا می‌دهد و آنها هم باید ظرف ۶ ماه این درخواست را بررسی کنند.

موضع رئیس اتحادیه فوتبال روسیه چیست؟

الکساندر دیوکوف رئیس اتحادیه فوتبال روسیه تا چند ماه پیش تاکید داشت که این اتحادیه به انتقال به فوتبال آسیا حتی فکر هم نمی‌کند اما نظر او به مرور زمان تغییر کرد. او در آخرین صحبت‌های خود بعد از جلسه کمیته اجرایی اتحادیه فوتبال روسیه گفت: این فرصتی برای فوتبال روسیه است تا به تورنمنت‌های رسمی بین المللی بازگردد. فرصتی برای برگزاری مسابقات رسمی وجود خواهد داشت؛ برای باشگاه‌ها و تیم‌های ملی. این دقیقاً انتقال به کنفدراسیون آسیاست که آن را به ما می‌دهد. این موضوعی است که حداقل برای ۱۰ سال آینده بر پیشرفت فوتبال ما تأثیر خواهد گذاشت.

دیوکوف افزود: چشم انداز ورود ما به مسابقات اروپایی در بازی سال ۲۰۲۷ خواهد بود. به همین خاطر اکثر قریب به اتفاق باشگاه‌ها از انتقال به کنفدراسیون فوتبال آسیا استقبال می‌کنند. به هر حال بازی کردن بهتر از بازی نکردن است!

وی افزود که پیامدها و سناریوهای بالقوه هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است، اما در مجموع به نظر می‌رسد که رئیس اتحادیه روسیه در حال حرکت به آسیا بوده است.

تبعات جدایی روسیه از یوفا و پیوستن به AFC/ لطفا به باتلاق نروید!
دیوکوف رئیس اتحادیه فوتبال روسیه

چرا نظر روسیه برای انتقال به آسیا تغییر کرد؟

در ماه «می» بود که الکساندر دیوکوف رئیس اتحادیه روسیه گزینه انتقال به آسیا را رد کرد و گفت: ما در حال بررسی انتقال فوتبال روسیه از یوفا به کنفدراسیون فوتبال آسیا نیستیم. ما عضو یوفا هستیم و می‌مانیم. شایعاتی برای اخراج ما از یوفا هم مطرح شد که اینها شایعه است و پایه و اساس ندارد. چنین مسائلی وجود نداشت.

صحبت در این خصوص چند ماه فروکش کرد اما «والری کارپین» سرمربی تیم ملی روسیه قبل از شروع جام جهانی نسبت به بلاتکلیفی این تیم گلایه کرد و گفت: با این شرایط گزینه دیگر ما چیست؟ نمی‌دانیم برای بازگشت به اروپا چقدر باید صبر کنیم. پس بهتر است به آسیا برویم.

دیوکوف در واکنش به اظهارات سرمربی روسیه گفت: چند ماه پیش گفتم انتقال به آسیا زود است اما اکنون این احتمالی است که باید در نظر بگیریم. فکر می‌کنم در کمیته اجرایی آن را بررسی خواهیم کرد. من مطمئن نیستم که تصمیمی گرفته شود، اما وضعیت باید مورد بحث قرار گیرد.

آیا AFC موافق پذیرش روسیه است؟

این سئوالی است که هنوز فدراسیون فوتبال روسیه هم پاسخ دقیقی برای آن ندارد. دیوکوف در چند ماه پیش گفته بود که در این خصوص گفتگویی با کشورهای آسیایی و AFC نداشته است.

وی سپس بعد از جلسه کمیته اجرایی اتحادیه روسیه که روز جمعه گذشته برگزار شد، کمی دقیق‌تر در این خصوص صحبت کرد و گفت: در حال حاضر، کنفدراسیون آسیا آماده پذیرش ما است. نه اینکه بخواهند به ما ضمانت نامه کتبی بدهند اما آماده بررسی درخواست هستند.

روسیه به دنبال گرفتن امتیاز از یوفا؟

با جدی شدن بحث انتقال روسیه به کنفدراسیون فوتبال آسیا این شایعه هم ایجاد شده است که روس‌ها از این طریق قصد دارند اتحادیه اروپا را تحت فشار بگذارند تا محرومیت تیم‌های ملی و باشگاهی این کشور را لغو کند.

چند ماه پیش «الکساندر چفرین» رئیس یوفا تاکید کرده بود که اتحادیه فوتبال اروپا مخالف جدایی روسیه و انتقال آن به یک قاره دیگر است. وی گفته بود: این ایده برخی از سیاستمداران است، نه اتحادیه فوتبال روسیه زیرا این به معنای عقبگرد فوتبال روسیه است.

وی خاطرنشان کرد که یوفا موظف شد اصول بی طرفی ورزش را کنار بگذارد و باشگاه‌ها و تیم‌های روسی را حذف کند. به گزارش سایت «اسپورت» روسیه، رئیس یوفا با توصیه نکردن به انتقال روسیه به آسیا، به طور غیرمستقیم احتمال لغو محرومیت را نشان داده است.

تبعات جدایی روسیه از یوفا و پیوستن به AFC/ لطفا به باتلاق نروید!

ضرر مالی یوفا از جدایی روسیه چقدر است؟

طبق اعلام رسانه روسی، دلیل اصلی عدم تمایل به جدایی روسیه از یوفا، در نهایت یک بحث مالی است. تخمین مجموع ضررهای یوفا به دلیل غیبت باشگاه‌های روسی دشوار است اما به عنوان مثال، همکاری با شرکت گازپروم ۴۰ میلیون یورو در هر فصل برای یوفا به ارمغان می‌آورد. این جدا از منابع درآمدی حاصل از تبلیغات و سایر منابع مالی است.

رئیس اتحادیه فوتبال روسیه روز جمعه این را هم گفت که یوفا اکنون راهی برای لغو این محرومیت نمی بیند، اما گفت که سیگنال‌هایی از آنجا وجود دارد که این سازمان نمی‌خواهد روسیه عضویت خود را از اروپا ترک کند.

AFC یک کنفدراسیون فقیر است؛ به مرداب نروید!

شاید بزرگترین مخالف طرح انتقال روسیه به کنفدراسیون فوتبال آسیا «ویاچسلاو کولوسکوف» رئیس افتخاری اتحادیه فوتبال روسیه باشد. کسی که شاهد انتقال فدراسیون قزاقستان از آسیا به اروپا بود و از دردسرهای بزرگ این کار مطلع است.

کولوسکوف گفت: اولاً، انتقال به یک کنفدراسیون دیگر مملو از مشکلات عظیمی است. این کار را زمانی انجام دادم که قزاقستان به یوفا رفت. ثانیاً، پس از آن دیگر بازگشتی به اروپا وجود نخواهد داشت. ما باید این را درک کنیم. این تخریب فوتبال در روسیه خواهد بود.

پس از ۲۰ سال، روسیه در جهت مخالف قزاقستان و برای جدایی از یوفا تلاش می‌کند و کولوسکوف به شدت مخالف است. او گفت: اگر می‌خواهید به باتلاق بروید، این کار را بکنید! چطور می‌توان یوفا را با AFC مقایسه کرد؟ AFC یک کنفدراسیون کاملاً فقیر با فواصل عظیم است؛ با تیم‌های کاملاً غیر رقابتی. حتی ارزش صحبت کردن را هم ندارد!

کدام کشورهای آسیایی مخالف پذیرش روسیه هستند؟

این احتمال وجود دارد که روسیه برای پیوستن به آسیا هیچ مشکل زیرساختی نداشته باشد چرا که استانداردهای آنها در سطح اروپا است اما این بدان معنا نیست که همه چیز آسان خواهد بود. این بار توافقات سیاسی لازم است. بر اساس گزارش سایت اسپورت روسیه، این خطر وجود دارد که برخی از کشورهای آسیایی عضو جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا را تحریم کنند.

همچنین کشورهایی در آسیا وجود دارد که مقامات روسیه آنها را «غیر دوستانه» تشخیص داده‌اند یعنی کشورهای: ژاپن، استرالیا، کره جنوبی، سنگاپور و تایوان.

مشکلات لجستیکی روسیه با حضور در آسیا چیست؟

به تمام این موارد باید مشکلات احتمالی که ناشی از حضور روسیه در کنفدراسیون فوتبال آسیا خواهد بود را هم مورد بررسی قرار داد از جمله مشکلات لجستیکی و پروازی در قاره آسیا.

بعید است که کشور خوشحال باشد که باید به مسکو و سنت پترزبورگ پرواز کند. هرچند مسابقات باشگاهی در آسیا به مناطق شرق و غرب تقسیم می‌شود اما حتی در این صورت هم ممکن است مسافت پروازها بسیار دور باشد. روسیه در صورت انتقال به کنفدراسیون آسیا در منطقه غرب این قاره خواهد بود که شامل هند، خاورمیانه و کشورهای آسیای مرکزی می‌شود.

تبعات جدایی روسیه از یوفا و پیوستن به AFC/ لطفا به باتلاق نروید!

جنگ روسیه با چین، قطر و ازبکستان برای سهمیه جام جهانی

دلیل دیگر عدم پذیرش روسیه صرفاً ورزشی است. در جام جهانی ۲۰۲۶، سهمیه قاره آسیا از ۵ به ۸ تیم افزایش می‌یابد - این فرصتی است که مدت‌ها در انتظار تیم‌هایی مانند قطر، ازبکستان یا چین است تا بعد از مدتهای طولانی پس از پنج تیم بزرگ آسیا (ژاپن، کره جنوبی، ایران، عربستان سعودی و استرالیا) به جام جهانی بروند. یک رقیب قوی دیگر آنها را خیلی خوشحال نخواهد کرد.

با این حال، بیایید تصور کنیم که روسیه اجازه دارد در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ (که با جواز حضور در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ ترکیب می‌شود) بازی کند. تیم والری کارپین در چه گروهی قرار می‌گیرد؟ روسیه در رده بندی فیفا در رده ۳۷ و در آسیا پنجم (پس از ژاپن، ایران، کره جنوبی و استرالیا) قرار دارد. این بدان معنی است که این تیم در سید اول قرار می‌گیرد.

از سید دوم می‌توان حریفانی چون ازبکستان، چین، اردن، بحرین، سوریه، فلسطین، قرقیزستان، ویتنام و لبنان داشت. رقبای احتمالی از سید سوم می‌توانند هند، تاجیکستان، تایلند، کره شمالی، فیلیپین، ترکمنستان و هنگ کنگ باشند. در گلدان چهارم حتی تیم‌های ضعیف‌تری حضور دارند که به دور دوم راه یافته‌اند.

تقابل با ایران در کدام مرحله؟

مسابقات این مرحله در ۹ گروه ۴ تیمی برگزار می‌شود. دو تیم اول هر گروه (یعنی ۱۸ تیم) به مرحله سوم انتخابی جام جهانی صعود می‌کنند و به موازات آن بلیت حضور در جام ملت‌های آسیا را دریافت می‌کنند. این مرحله‌ای است که روسیه احتمالاً بدون دردسر آن را رد می‌کند.

اما صعود به جام جهانی به همین جا ختم نمی‌شود. در مرحله سوم انتخابی جام جهانی، ۱۸ تیم به ۳ گروه ۶ تیمی تقسیم می‌شوند که هر تیم پنج بازی خانگی و پنج بازی خارج از خانه (در مجموع ۱۰ بازی) انجام خواهد داد. این جایی است که همان پرواز ملبورن - مسکو می‌تواند اتفاق بیفتد. همچنین این احتمال وجود دارد که روسیه در این مرحله به تیم ایران برخورد کند.

آیا حفظ قدرت روسیه در آسیا امکانپذیر است؟

شکی نیست که در صورت انتقال به آسیا، روسیه با قدرت یکی از تیم‌های برتر این قاره خواهد بود اما لازم به یادآوری است که فوتبال روسیه این قدرت (از جمله قدرت مالی) را در رقابت با بهترین‌ها به دست آورده است. آیا حفظ / افزایش این قدرت در آسیا امکان پذیر خواهد بود؟ و یک چیز دیگر: همانطور که مشخص است بازگشت از آسیا بسیار دشوارتر از ورود به این قاره خواهد بود.

نظر دروازه بان سابق تیم ملی روسیه چیست؟

«ویاچسلاو مالافیف» دروازه بان سابق تیم ملی روسیه و تیم زنیت از جمله کسانی است که موافق انتقال روسیه به کنفدراسیون فوتبال آسیا است. مالافیف گفت: این قطعاً یک قدم به عقب نیست. هیچ نقطه ضعفی برای این وجود ندارد. در مورد فواید، لازم است موضوع را با جزئیات بیشتری بررسی کنید. در هر صورت باید یک کاری انجام شود.

وی افزود: تیم ما در حال حاضر به اندازه کافی تمرین نمی‌کند. ممکن است در آینده شکست قابل توجهی رخ دهد. این را نمی‌توان مجاز دانست. وضعیت سیاسی بهبود خواهد یافت - این موضوع زمان است. اکنون باید کاری کرد. شاید همه این تصمیم را دوست نداشته باشند، اما منطقی است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 932391